Prezentujemy wyniki krótkoterminowego modelowania rozwoju pandemii. Prognozy z 3.01.2022 różnią się od poprzednich głównie z powodu dwóch czynników:

  • prognozy obarczone są większą niż zazwyczaj dozą niepewności z powodu rozprzestrzeniającego się w Polsce wariantu omicron, którego charakterystyka i dostępne na ten moment dane empiryczne wskazują na bardzo gwałtowny przebieg kolejnej fali.
  • liczba testów które zazwyczaj przeprowadzane są w Polsce może nie być wystarczająca do prawidłowego określenia dynamiki liczby zakażeń podczas nadchodzącej fali. Poniższe scenariusze liczby zdiagnozowanych zakażeń opracowano w oparciu o założenie że jesteśmy w Polsce w stanie przeprowadzić ok. 300 tys. testów dziennie. Jeśli liczba testów będzie mniejsza, szacujemy, że będze jeszcze mniej zdiagnozowanych zakażeń.

Z tego powodu przeliczyliśmy ponownie nasze prognozy z 3 stycznia rozbijając je na 3 scenariusze uwzględniające niepewność wyboru punkt czasu w którym było w Polsce ok. 100 osób zakażonych wariantem omicron.

Scenariusz A: Założenia: 10 grudnia w Polsce było ok. 100 zakażonych na wariant Omicron. Zakładamy również, że liczba testów jest ograniczona przez mniej więcej 300 tys testów dziennie.
Scenariusz B: Założenia: 13 grudnia w Polsce było ok. 100 zakażonych na wariant Omicron. Zakładamy również, że liczba testów jest ograniczona przez mniej więcej 300 tys testów dziennie.
Scenariusz C: Założenia: 17 grudnia w Polsce było ok. 100 zakażonych na wariant Omicron. Zakładamy również, że liczba testów jest ograniczona przez mniej więcej 300 tys testów dziennie.
Prognoza zgonów została przeprowadzona w oparciu o założenie że częstotliwość zgonów przy wariancie omicron będzie mniej więcej 6 razy mniejsza niż częstotliwość zgonów wśród osób zakażonych wariantem delta.