Długoterminowe scenariusze rozwoju pandemii na dzień 13.11.2020
W oparciu o założenie wprowadzenia restrykcji po przekroczeniu kryterium 70-75 zakażonych przypadków na 100 tys. osób na 7 dni.
Rozważamy łączny wpływ wpływ efektu ograniczenia kontaktów na rozwój liczby zakażonych w czterech wariantach (redukcja o A: 60%, B: 67%, C: 72%). Zakładamy realistyczną zdolność Sanepidu do śledzenia kontaktów osób zakażonych, tj. że udaje się objąć na czas kwarantanną poniżej 30% kontaktów osób zakażonych. Przy tym założeniu model szacuje, że obecny poziom redukcji kontaktów wynosi ok. 42-47%.
Rozważane przez nas scenariusze wskazują na znaczące różnice w zależności od poziomu efektywności wprowadzonych restrykcji.
Scenariusz A (przejście z niebieskiego obszaru do pola zaznaczonego przez literę A (lub mniej więcej dowolnego pola na prawo od litery A)) jest najbardziej optymistyczny - wprowadzone restrykcje osiągają w tym scenariuszu pełne pokładane w nich nadzieje na ograniczenie rozwoju epidemii.
Scenariusz B (przejście z niebieskiego obszaru do pola zaznaczonego przez literę B) pozwala ograniczyć rozwój epidemii, jednak w znacznie dłuższej perspektywie czasu.
Scenariusz C (przejście z niebieskiego obszaru do pola zaznaczonego przez literę C) nie powstrzymuje epidemii przed dalszym rozwojem pomimo, że tempo rozwoju jest tu znacznie słabsze niż w przypadku gdyby pozostać w niebieskim obszarze. W scenariuszu “C” dopiero na początku stycznia liczba dziennie obserwowanych przypadków zaczyna powoli opadać. Szczegóły dotyczące prognozowanej liczby dziennych przyrostów zachorowań w Polsce w kolejnych scenariuszach przedstawiono na ilustracjach zamieszczonych w poniższej tabeli.
Kropkowaną linią oznaczono wariant uwzględniony w poniższej symulacji: zakładający realistyczną skuteczność śledzenia kontaktów na poziomie nie przekraczającym 40%.