Długoterminowe scenariusze rozwoju pandemii na dzień 5.11.2020
W oparciu o założenie wprowadzenia restrykcji po przekroczeniu kryterium 70-75 zakażonych przypadków na 100 tys. osób na 7 dni.
Rozważamy wpływ efektu ograniczenia kontaktów na rozwój liczby zakażonych w czterech wariantach (redukcja o 47%, 50%, 60%, 67%). Zakładamy realistyczną zdolność Sanepidu do śledzenia kontaktów osób zakażonych, tj. że udaje się objąć na czas kwarantanną 40% kontaktów osób zakażonych.
Niebieskim kolorem oznaczono pas kombinacji parametrów, które dopasowane są do obserwacji z ostatniego miesiąca: od 5 października do 5 listopada. Literami A, B, C oznaczono docelowe wartości parametrów w trzech scenariuszach, których wyniki prezentujemy na dalszych Rysunkach.
Scenariusz A odpowiada sytuacji, gdy efektywność wprowadzonych restrykcji będzie bardzo skuteczna. Scenariusz B odpowiada sytuacji, gdy wprowadzone restrykcje sprowadzą epidemię na linię krytyczną. Scenariusz C odpowiada sytuacji, gdy efektywność wprowadzonych restrykcji obniży intensywność kontaktów, ale w mniejszym stopniu niż scenariusze A czy B.
Kropkowaną linią oznaczono wariant uwzględniony w poniższej symulacji: zakładający realistyczną skuteczność śledzenia kontaktów na poziomie nie przekraczającym 40%.